Обвързаните с финалите на НБА Селтикс победиха Хийт с перфектна защита, но дали това ги подготви за следващия им тест?

Шест дни преди Бостън Селтикс да спечелят мач 7 от финалите на Източната конференция на път, те отчаяно се нуждаеха от победа в мач 4 у дома. Те изоставаха с 2-1 в серията и излизаха от обезсърчаваща загуба, при която звездата на Маями Хийт Джими Бътлър не изигра нито минута през второто полувреме.

По време на пресконференцията на треньора Име Удока преди мача миналия понеделник, репортер попита за необичайна статистика, която се превърна в тема за разговор: Селтикс направо загубиха само двама куотърбекове в три мача. Удока каза, че важното не е точно колко 12-минутни периода са загубили, а „да бъдем постоянни и да не паднем от скала, както направихме в тези две четвъртини, когато нашата атака не потъва“. Бостън допусна 39 точки през третата четвърт на откриването и те отказаха точно същия брой през първата четвърт на игра 3.

„Повече от всичко, ние обичаме да държим отборите в средата на двадесетте на мандат“, каза Удока.

В средата на 20-те години. Това в НБА 2022 е абсурдна цел. Това е лига, в която Оклахома Сити Тъндър, неговият най-лошият офанзивен отбор, постига средно 103,7 точки на мач или около 26 точки на четвърт.

За Селтикс обаче се оказа разумно. В четирите си победи над Маями защитата им допусна 26 или по-малко точки в 13 от 16 четвърти. Един от останалите трима дойде в неделния клинч 100-96 – Хийт отбелязаха 32 точки през втората четвърт на Игра 7, благодарение на избухването на Бътлър и Бостън, който ги изпрати над линията за хвърляне отново и отново откровено. Другите две бяха четвърти четвърти на победи с удар.

От 28-те четвъртини, съставляващи серията, Маями успя да постигне само повече от 26 точки девет пъти, включително тези два натоварени с боклук периода. Хийт също са елитен дефанзивен отбор и имаха шанс да го преодолеят до последната минута, но нападението им – над средното в редовния сезон – твърде често се превръщаше в Thunderesque.

„Просто не можехме да контролираме играта“, каза треньорът на Маями Ерик Споелстра. „Много от това беше в Бостън. Просто продължихме да шлифоваме и си дадохме шанс в края. Просто не можахме да направим достатъчно отигравания в мача. Чувствахме се, че през по-голямата част от мача играехме от осем до 10 точков дефицит.”

Това прави отбраната на Бостън. Във втория кръг срещу Милуоки Бъкс беше също толкова задушаващо: още една серия от седем мача, още 19 четвъртини, в които Селтикс допуснаха 26 точки или по-малко, още четири победи, в които съперникът не изтри този номер само три пъти. Бъкс отбелязаха 99,4 точки на 100 на половината корт през редовния сезон, който се класира на шесто място в лигата, според Cleaning The Glass, и отбеляза само ужасяващите 81,9 на 100 на половината корт срещу Бостън. (За справка, Оклахома Сити и Детройт Пистънс завършиха за последно сезона на 88,6 процента.)

При четирите загуби на Хийт във финалите на конференцията те отбелязаха съответно 85.2, 65.7, 58.8 и 75.9 точки на 100 полуигри. Точно преди подателя на сигнали в неделя, ESPN излъчи кадри от Удока в съблекалнята, които казват на Селтикс да не позволяват на Маями да получават лесни кофи рано, да бъдат дисциплинирани, да се грижат за топката и да пазят защитното стъкло. По време на плейофите, когато Бостън избягваше глупави трикове и принуждаваше опонента си да се опитва да отбележи срещу сет защита, те винаги процъфтяваха, у дома или навън.

В мач 7 Селтикс „улучиха всички цели, които искахме“, каза Удока. Те завършиха с 13 търкания и само три от тях доведоха до възможност за преход в Heat. Те спечелиха битката за отскок и се отказаха само от девет точки за втори шанс. Маями стреля 6 за 30 от диапазон от 3 точки. След като намалиха преднината на Бостън до три след около 11 минути до края, Хийт пропусна девет поредни удара, оставайки без резултат за повече от четири минути.

„Отбраната е нашата идентичност“, каза Удока. „Той беше там и ни държеше, прекара ни през трудните моменти, когато атаката не щракаше. Мачове, в които атаката не щрака на нивото, на което трябва, винаги можем да разчитаме на това. И това беше случаят тази вечер. Имахме големи преднина, отрязахме ги и спирахме, когато трябваше.”

При перфектно притежание в защита в този участък, Кайл Лоури от Маями прекара по-голямата част от 24-секундния часовник в търсене на предимство, като в крайна сметка даде на Виктор Оладипо шанс да атакува коша при дрибъл. Когато Оладипо излетя обаче, Ал Хорфорд беше там с него. Оладипо опита да направи обратен лауп, но Хорфорд го блокира с лявата си ръка и веднага получи отскока:

След това Маями спря и след това потърси ранна атака. Бам Адебайо го подаде на Бътлър, но след като Джейлън Браун отиде под екрана и Хорфорд в удар, Бътлър реши да не атакува засега. Адебайо пусна друг екран, Бътлър го отхвърли и Браун остана с него на шофиране, след което остана на фалшификатите на помпата. Това принуди Бътлър да направи отчаян и ожесточен скачач:

Няколко минути по-късно Heat хвърли игра извън границите на Макс Струс. Предполагам, че работеше в смисъл, че беше в състояние да генерира показалец с 3 точки. Но гледайте как Тейтъм преминава над него, остава равен и оспорва удара, след което гледайте колко далеч е Струс от коша, когато влиза в удара си – това е дълбок, труден и неудобен поглед:

Хорфорд говори гордо след мача на Селтикс, преследвайки стрелците по периметъра. Той каза, че е трудно да се пази Струс и нарече Лоури “много подъл”. Когато атаката на Маями е в най-добрата си форма, тя ви атакува с комбинация от лов на закъснение, преходна игра, движение и стрелба. През по-голямата част от Игра 7 изглеждаше, че единственото нещо, което работи за Heat, беше топката на Бътлър. Ако Бътлър не можеше да създаде нищо, едно притежание можеше да завърши с, да речем, Дерик Уайт да премине към Лоури и да предизвика ужасен обрат 3:

В такава напрегната серия Heat със сигурност ще се чудят дали играта и стрелбата на Tyler Herro, който изигра само седем минути в Игра 7 и пропусна предишните три мача с контузия в слабините, можеха да направят разликата. Бостън щеше да го тормози от другата страна обаче, тъй като той не вярва в пускането на лошите индивидуални защитници от куката. Ако добър офанзивен играч нарани защитата ви, помагайки на Селтикс да установят защитата си, тогава колко наистина помага този играч на вашата атака? Това са видовете безумни въпроси, които Бостън принуждава противниковите отбори да обмислят.

По време на плейофите това е една и съща история за Селтикс: те са ужасяващи в защита и въпреки че са имали небрежни неуспехи, пропуски и разтягания, те са склонни да се озоват, преди да е станало твърде лошо. Да е твърде късно. Това беше вярно във всеки мач от първи кръг срещу Бруклин Нетс – един от най-близките мачове в историята на НБА – и беше вярно в следващите две серии.

„Трудно е да се спечели в тази лига, особено в плейофите“, каза Браун. „Всяка вечер нещата могат да се развият по различен начин, но добрият отбор е способен да реагира. Добрият отбор е способен да дава най-доброто от себе си всяка вечер. Имаше няколко мача, които пропуснахме и вместо да го носим като багаж, ние го носихме като значка за опит, за да ни помогне да се подготвим за следващия мач.”

За Браун Игра 7 беше „най-големият тест не само за годината, но и в кариерата ни“. И сега, когато са успели, наградата им е още по-голяма. В продължение на месеци Селтикс бяха най-равномерният отбор в НБА и срещу Маями показаха, че са повече от щастливи да спечелят мачове в калта. Голдън Стейт Уориърс обаче са доста равномерно балансирани, а триото Стивън Къри, Дреймънд Грийн и Клей Томпсън вече успяха да преборят някои превъзходни защити. The Heat имат опитни импровизатори в Бътлър и Лоури и изглеждат като воини по начина, по който се опитват да освободят стрелците си и да се измъкнат от стойката, но никой не прави неща на Голдън Стейт със скоростта, стрелбата и чистото осъждане на Голдън Стейт.

На финалите този гол от средните до ниски 20-те всъщност може да е абсурден, дори за Бостън. По начина, по който Селтикс го виждат обаче, те трябва да са по-силни от всякога, точно заради това, което току-що оцеляха.

„Много съм уверен“, каза Удока. „Знам, че това е още едно трудно предизвикателство. Мисля, че Маями ще ни помогне да се подготвим за някои от действията извън топката и стрелците, които имат. Но ние знаем, че те са топ отбор, отбор. изпълнение, което има много страхотни стрелци, страхотни играчи като цяло, момчета, които познавам добре. И сме готови за предизвикателството.”